Asuntotarjous ja sopimuksen tekeminen

Jos saat meiltä asuntotarjouksen, toimita viimeistään siinä vaiheessa pyydetyt liitteet. Voit käydä katsomassa sinulle tarjottua asuntoa jo ennen liitteiden lähettämistä. Asunnon näyttää joko entinen asukas tai huollon edustaja. Tiedot saat asuntotarjouskirjeestä.

Vuokrasopimus ja vakuusmaksu

Kerro meille, otatko tarjotun asunnon vastaan tarjouksella kerrottuun eräpäivään mennessä. Jos et ole vielä toimittanut hakemuksen liitteitä, ne kysytään tässä vaiheessa ennen sopimuksen allekirjoittamista. Sopimuksen voi allekirjoittaa sähköisesti. Jos haluat allekirjoittaa vuokrasopimuksen VAV:n toimistossa, tiedot sopimuksen allekirjoittamiseen ja ajanvaraukseen saat vahvistetusta asuntotarjouksesta.

Jos myös puolisosi tai muu vuokralainen hakee yhdessä asuntoa kanssasi, hänen täytyy tunnistautua ja allekirjoittaa vuokrasopimus. Sopimus allekirjoitetaan henkilökohtaisesti tai valtakirjalla, jonka voi tehdä itse. Valtakirjan täytyy olla oikeaksi todistettu.

Vakuus 0 €

VAV:n vuokra-asuntoihin ei tarvitse maksaa vakuusmaksua.

 

 

Ajankohtaista